Jak vybrat správnou školní aktovku pro prvňáčky?

Praktické rady k nákupu školní aktovky nebo batohu.

Školní aktovku nebo batoh vybírejte podle věku a velikosti dítěte. Je nutné, aby si dítě zkusilo Jak aktovka sedí na zádech, zda popruhy nekloužou z ramen atd.

  Vybírejte pouze speciální školní nebo studentské batohy a aktovky. Mají odlišnou konstrukci a v mnohém se podobají dřívějším školním aktovkách. Jejich součástí jsou pevná a anatomicky tvarovaná záda a polstrované popruhy s minimální šířkou 4 cm. Tyto důležité prvky napomáhají ke správnému a zdravému vývoji dětské páteře.

    Školní aktovky či batohy by měly být co možná nejlehčí. Dřívější norma požadovala maximální hmotnost 1 200 gramů u aktovek pro první stupeň, 1 400 gramů pro stupeň druhý.Většina námi prodávaných aktovek a batohů má hmotnost do 1kg, ale máme i odlehčené verze s hmotností 0.6 kg

Pohlídejte, aby batoh nebo aktovka měly výrazné bezpečnostní prvky – barvy, reflexní elementy, odrazky atp. Mějte na paměti, že jde o bezpečnost vašich dětí. Důležité je, aby dítě s batohem bylo vidět i za zhoršených světelných podmínek. Podle nezávislých testů Státní zkušebny ve Zlíně např. školní batohy Topgal překračují normu na reflexní materiály dokonce čtyřikrát! Za snížené viditelnosti světlo reflektorů aut odrážející retroreflexivní pásky šířky minimálně 25mm našité nejen na předním dílu, ale zejména, a to zdůrazňuji, zejména na obou bocích výrobku.Největší nebezpečí vašemu školákovi hrozí při přecházení komunikace, kdy do směru jízdy vozidel je natočen bokem a vizuálně již není schopen tento směr plně kontrolovat. Na bocích našitý retroreflexivní pásek se za snížené viditelnosti již na velkou vzdálenost (až 3× delší než za normálních podmínek) rozzáří pod dopadajícím světlem reflektorů a řidič může včas reagovat na vzniklou situaci.

        Nakupujte velmi obezřetně. Při nákupu se ptejte na všechny vlastnosti batohu a nezapomeňte si ověřit, že vybraný model prošel nezávislými testy zaručujícími nezávadnost výrobku. Pamatujte, že ne vždy se vyplatí koupit levný batoh na tržnici. Většinou je totiž vyroben z nekvalitních materiálů nesplňujících základní bezpečnostní požadavky. Takový batoh může vážně poškodit zdraví vašeho dítěte.

    Školní batoh by měl mít dostatečný počet jednotlivých přihrádek, kapes a komor. Velkou výhodou je vyztužené dno, které brání položenému batohu v převržení. Hodí se i další příslušenství, jako je speciální kapsa na láhev s pitím, termo kapsa na svačinu, dostatečně pevné a široké držadlo pro pohodlné přenášení batohu v ruce, prostor pro jmenovku, rozvrh atp. Tyto prvky výrazně zlepší použitelnost a funkčnost batohu.

    Design batohu je také velmi důležitý. Protože to bude právě vaše dítě, které bude batoh nosit na zádech každý den, měli byste ho nechat vyjádřit své přání. Pokud ovšem chcete, aby batoh dlouho sloužil, naveďte dítě k výběru batohu s tzv. nadčasovým designem a nepodléhejte aktuálním trendům. Školní batoh s postavičkou z oblíbeného filmu nebo seriálu je sice úžasný v momentě nákupu, ovšem podle našich zkušeností se nejpozději za rok okouká a batoh se pak bude zdát školákovi starý. Výrobky, které prodáváme jsou velmi kvalitní, takže můžete počítat s životností 3 až 4 roky.

To, že školní aktovky nebo školní batohy jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů, je dnes již běžným standardem. Není však již samozřejmé, že jejich konstrukce chrání dostatečně obsah školní aktovky nebo batohu před krátkodobým pobytem na dešti.Pokud se aktovka, nejčastěji to bývá u batohů, uzavírá zdrhovadlem (zipem, kterých bývá i několik) je velká pravděpodobnost zatečení a možného znehodnocení obsahu. U školních aktovek a batohů s těsně přiléhavou klopnou, která má navíc i postranice proti bočnímu dešti, je obsah daleko lépe chráněn.

Obdobný problém může být i se spodní částí aktovky. Pokud postavíte školní aktovku nebo batoh na mokrou podložku a její dno není opatřeno nožičkami, aby se voda nedotýkala přímo dna aktovky, tak sice obsah aktovky chráněn je, ale po nasazení aktovky na záda zteče ulpělá, vesměs špinavá voda a znehodnotí oděv jejího nositele.

Pevná konstrukce je základem každé kvalitní školní aktovky nebo batohu. Výrobek musí stát pevně na rovné podložce a být stabilní nejen prázdný, ale i při plném zatížení. To v praxi umožní školákovi používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek.Pokud je již na první pohled školní aktovka (batoh) pokroucená, nedrží pevně tvar v celém svém objemu, dno nemá pevně spojeno v pravém úhlu se zádovou části, tak se nebude vašemu školákovi nejen dobře nosit, protože obsah aktovky bude táhnout dozadu a dolů a školáček to bude muset vyvažovat nepřirozeným předklonem, který nijak nepřispěje k zdravému vývoji jeho páteře, ale také nebude moci používat obě ruce na vkládání nebo vykládávání učebních pomůcek.

Obsluha by měla být jednoduchá a neměla by vyžadovat žádnou speciální dovednost. Dejte Vašemu prvňáčkovi vyzkoušet otvírání aktovky za odborného vedení prodejce, ukáže mu jak aktovku jednoduše otvírat. Pokud je na školní aktovce nebo batohu mnoho zdrhovadel a dráhy jejich rozepínání jsou zakřivené vězte, že to nebude mít váš školák s jejich obsluhou jednoduché.

Učebnice o větší hmotnosti dávejte co nejblíže k zádové části batohu.

Do láhve na pití dejte pouze sirup, vodu si dítě doplní ve škole. Tak ušetříte až 0,5kg hmotnosti.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout